Короткий зміст статті
Баланопостит – це інфекційне захворювання, яке вражає головку (баланіт) і внутрішній листок крайньої плоті (постить) пеніса. Запалення крайньої плоті у чоловіків виникає досить часто. Причиною хвороби служить бактеріальна або грибкова інфекція. Запалення крайньої плоті може бути спричинений розмноженням шкірних бактерій (стафілококи, стрептококи, а також грибів роду Candida).
Заразитися патогенними мікроорганізмами можна під час незахищеного сексу, або ж причина хвороби може бути нехтування особистою гігієною. Лікування запального процесу передбачає промивання пеніса цілющими трав’яними відварами. Для профілактики захворювання важливо стежити за гігієною, ретельно мити статеві органи щоденно, а також перед і після закінчення статевого акту. Для лікування хвороби застосовують трав’яні відвари для миття статевого члена, роблять компреси і приймають ліки всередину.
Причини хвороби
Запалення крайньої плоті у чоловіків – це інфекційний процес. Збудник може потрапити на головку члена під час незахищеного сексуального контакту. Таким чином у чоловіка може розвинутися кандидоз, або стафілококова стрептококова інфекція, викликана патогенними штамами цих бактерій.
Проте в деяких випадках запальний процес розвивається на тлі загального ослаблення імунітету і опірності організму. У цьому випадку збудником інфекції служать звичайні мешканці шкіри і слизової оболонки людини – непатогенні симбіотичні бактерії, які почали безконтрольно розмножуватися. Такий баланопостит розвивається на тлі:
- важкого гіповітамінозу;
анемії
- ; порушень обміну речовин, зокрема,
цукрового діабету
- ; сезонний імунодефіцит.
Крім того, баланопостит у чоловіків і хлопчиків часто розвивається на тлі інших чинників:
- зневага особистою гігієною; невміння правильно проводити гігієнічні процедури; анатомічні дефекти (фімоз); інфекційні процеси в сечостатевій системі; травми пеніса.
Неправильна особиста гігієна та анатомічні дефекти призводять до того, що під шкірою крайньої плоті навколо головки і вздовж вуздечки скупчується смегма. Це речовина виступає в ролі живильного середовища для багатьох хвороботворних мікроорганізмів. В результаті розвивається запалення крайньої плоті і голівки статевого члена.
Іноді баланопостит виникає на тлі порушення мікробного балансу піхви його статевої партнерки. Якщо захворювання виникає регулярно, то жінці потрібно обстежитися і пройти лікування від дисбактеріозу.
Тривалий запальний процес призводить до зниження чутливості пеніса. До того ж захворювання може перейти і на сечівник, і у чоловіка розвинеться уретрит.
Симптоми баланопоститу
Ураження шкірних покривів і слизової головки та крайньої плоті може бути різної інтенсивності. В залежності від стадії захворювання різняться і симптоми.
В цілому, виділяють наступні ознаки баланопоститу:
Неприємні тактильні відчуття. У чоловіка виникає відчуття печіння, різь, больові відчуття і свербіння в області голівки і крайньої плоті. Набряк і гіперемія. Розвивається почервоніння шкірних покривів. Крайня плоть набрякає, ускладнюючи оголення головки пеніса. Поява виразок і тріщин. На шкірних покривах виникають невеликі виразки, які можуть кровоточити. Виділення гною. Гній може накопичуватися навколо головки пеніса і вздовж вуздечки під крайньою плоттю. Також виділення гною можуть виникати і з сечівника, якщо хвороба поширилася на уретру. Також, якщо у чоловіка розвивається уретрит, у нього буде утруднений процес сечовипускання. Впливає це стан і якість статевого життя: статевий акт викликає неприємні відчуття, тривалість його зменшується, наступає передчасна еякуляція.
Види баланопоститу
Виділяють такі форми хвороби:
Проста. У хворого виникає почервоніння і набряк шкіри внутрішнього листка крайньої плоті і голівки пеніса. На шкірі та слизовій можу виникнути ділянки ерозії з гнійними виділеннями, які мають чітко окреслені межі. Виникає подразнення шкірних покривів, хворий відчуває свербіж і печіння. Ерозивна. На шкірі пеніса виникають невеликі білого кольору ділянки ороговілого епітелію. У подальшому ці ділянки перетворюються в яскраво-червоні виразки з чітко окресленими краями і гнійними виділеннями. У ряді випадків із-за набряку крайньої плоті розвивається фімоз. Пахові лімфатичні вузли збільшені. Гангренозна. Це – найбільш важка форма захворювання. Розвивається гіперемія і сильний набряк крайньої плоті і, як результат цього, фімоз. На шкірі утворюються глибокі некротичні виразки. У хворого спостерігається загальна слабкість, часто підвищена температура. Регенерація некротичних ділянок відбувається дуже повільно.
Якщо баланопостит розвивається на тлі цукрового діабету або викликається патогенними мікроорганізмами, що передаються статевим шляхом, а лікування не було проведено вчасно, захворювання може перейти в хронічну форму.
Діагностика захворювання
Дуже важливо провести диференціальну діагностику баланопоститу і виключити сифіліс. Для цих цілей проводять посів гнійних виділень на виявлення блідої трепонеми і серологічне дослідження крові хворого на визначення антитіл до збудника сифілісу.
Гнійні виділення з голівки члена сіють в лабораторії на диференційно-діагностичні середовища з метою визначити збудника інфекції.
Лікування запалення крайньої плоті
Лікування хвороби проводять за допомогою антибактеріальних засобів, які зупинять розвиток патогенних мікроорганізмів. Просту форму баланопоститу можна лікувати засобами народної медицини, які мають антимікробну, протизапальну дію та сприяють регенерації шкірних покривів і слизової.
Лікування хвороби вимагає дотримання загальних рекомендацій.
Необхідно стежити за особистою гігієною. Важливо по кілька разів на добу промивати голівку і крайню плоть статевого члена цілющими трав’яними відварами. Якщо хвороба виявлена на ранній стадії, цієї міри може виявитися достатньо, щоб зняти подразнення шкіри і знищити збудника захворювання.
При більш серйозних формах хвороби потрібно розпочати застосування зовнішніх засобів з антисептичним ефектом. Мазі-антисептики можна приготувати в домашніх умовах. Такі кошти будуть сприяти якнайшвидшому знищення патогенних бактерій і відновленню шкіри та слизової.
Якщо у вас розвинувся баланопостит, це може свідчити про зниження резистентності організму. Лікування захворювання буде ефективним, якщо паралельно проводити зміцнення імунітету: пити цілющі зілля для посилення опірності організму, займатися спортом, нормалізувати режим харчування і відмовитися від шкідливих звичок.
Засоби народної медицини для лікування баланопоститу
Перш ніж проводити лікувальні процедури, пеніс потрібно ретельно промити. Для промивання можна також використовувати відвар цілющих трав: шавлії, ромашки, деревію, кропиви, звіробою, дубової кори.
Алое. У терапії використовують нижні листки рослини, яким не менше двох років. Листя ретельно миють під проточною водою, обрізають колючки і очищають від шкірки. З м’якоті листка роблять кашку, яку прикладають у вигляді компресу на уражені ділянки. Компреси роблять двічі на день. Лікування триває, поки симптоми хвороби повністю не зникнуть. Мінімальний курс – 1 тиждень. Подорожник. Свіжий лист подорожника миють з милом, розминають в руці і прикладають до пошкодженої шкірі на півгодини. Компреси роблять двічі на день. Лікування триває, поки не пройдуть симптоми захворювання. Календула. Готують цілюще зілля на основі квіток цієї рослини. 4,5 ст. л. кольору календули заливають склянкою оливкової олії, щільно закривають кришкою і настоюють три тижні на світлі. Потім настій проціджують, а отримане масло використовують для змазування уражених ділянок шкіри пеніса. Шавлія. 2 ст. л. сушеної трави заливають 500 мл окропу, настоюють в термосі 30 хвилин, потім проціджують. У відварі змочують стерильну марлю і ставлять компреси на 15-20 хвилин. Ромашка. 2 ст. л. сушеного цвіту ромашки потрібно розтовкти і залити 2 ст. л. окропу. Полеченную кашку остуджують, наносять на марлю і прикладають на 20 хвилин до пошкодженій шкірі. Чорна смородина. В 1 склянці окропу заварюють 2 ст. л. подрібненого листя чорної смородини, наполягають чверть години і проціджують. П’ють по 1 склянці відвару 2-3 рази в день замість чаю. По смаку можна додати мед. Паралельно з цим можна вживати свіжі або заморожені ягоди чорної смородини. Засіб ефективно для підвищення імунітету і боротьби з інфекційними захворюваннями різної етіології. Лопух. 2 ст. л. подрібненого кореня лопуха заливають 500 мл води, доводять до кипіння і томити на водяній бані 30 хвилин, потім охолоджують і проціджують. Пів-літра відвару випивають протягом дня невеликими порціями, на наступний день готують новий відвар. Лікування триває 1-2 тижні, до зникнення симптомів хвороби. Кора осики. 1 ст. л. подрібненої кори заливають склянкою води і кип’ятять на повільному вогні 10 хвилин, потім охолоджують і фільтрують. Вживають по 1 ст. л. відвару тричі на день.
Профілактика хвороби
Кращою профілактичним заходом буде дотримання правил особистої гігієни. Мити статевий член потрібно щодня, а також в обов’язковому порядку перед і після статевого акту. Для процедури необхідно використовувати мило. Під час миття потрібно оголювати головку пеніса і ретельно мити область вздовж вуздечки, оскільки там часто скупчується смегма – живильне середовище, на якій розмножуються бактерії. Також важливо щодня міняти білизну.
Збудники захворювання можуть передаватися статевим шляхом. Тому для здоров’я сечостатевої системи важливо використовувати презервативи і відмовитися від безладних статевих зв’язків.
Щоб в організмі не розвивалися інфекційні процеси, зокрема, баланопостит, важливо підтримувати імунітет. Для цього корисним буде кожні півроку пити курс імуномодулюючих народних зілля. Для здоров’я імунітету і всього організму важливо відмовитися від шкідливих звичок, вести активний і здоровий спосіб життя, займатися спортом, загартовуватися.