Короткий зміст статті
Часто під час застуди, грипу або звичайного нежитю пацієнти скаржаться на закладеність у вухах. Це пояснюється тим, що набряк слизової оболонки носа може поширюватися на слухові канали і євстахієву трубу (протока, яка з’єднує вухо і ніс). В результаті цього вушні канали закриваються, і ми відзначаємо погіршення слуху.
Закладеність вух (або одного вуха) при застуді не повинно дивувати – це типове явище. Однак, якщо у вас занадто часто закладає вуха, причини можуть ховатися в проблемах з пазухами. Таке часто буває у пацієнтів, які довго не лікують нежить, в результаті чого євстахієва труба постійно запалюється або набрякає. У вусі збирається рідина або густі виділення, які дають відчуття переповненості і закладеності. Коли до цих симптомів приєднуються болі, є ризик гнійного запалення, яке загрожує втратою слуху.
Тепер ви знаєте, чому закладає вуха. Пора познайомитися з методами, які допоможуть вам позбутися від проблеми в домашніх умовах. При відсутності болю достатньо буде застосовувати кілька простих порад (наприклад, жування жуйки або промивання). Якщо ж вухо болить, доведеться викликати на допомогу лікарські трави.
Поради для запобігання закладеності вух
Кілька простих правил допоможуть вам в майбутньому захистити себе від болю, закладеності вух.
Дуже важливо при нежиті очищати ніс акуратно. Якщо ви выдуваете повітря дуже активно, бактерії потрапляють з носових пазух в середнє вухо. Ви повинні встановити точну причину, чому закладає вуха. Можливо, в цьому винна не застуда з нежиттю, а харчова алергія (дані хвороби мають схожі симптоми). Найчастіше алергію викликають молочні продукти, пшениця, кукурудза, арахіс і апельсини. Спробуйте на деякий час відмовитися від таких продуктів і поспостерігати за результатом. Потім вводьте їх раціон по одному. Якщо у вас знову з’явиться нежить і закладеність вуха, значить, ви знайшли винуватця. Під час ванни використовувати беруші, щоб запобігти потраплянню води у вушний канал. Після виходу з басейну або душа ретельно висушуйте вуха. Для цього використовуйте фен. Не намагайтеся видаляти всю сірку з вух – вона захищає цей орган від негативних впливів.
Лікування
Щоб позбутися від проблеми, потрібно, в першу чергу, почати лікування основної причини – нежиті або грипу. Цій темі присвячені окремі статті на нашому сайті. Ну а для допомоги самого вуха існують перевірені народні засоби, представлені нижче.
Жувальна гумка, позіхання, часте ковтання
Найпростіший рада на тему «що робити, якщо заклало вухо», — це жувати жувальну гумку. Він заснований на принципах фізики (тиску повітря). Коли ми щось довго і активно жуємо, збільшується тиск повітря в євстахієвої труби, внаслідок чого вона розблокується.
Аналогічно діє часте ковтання слини. Є ще один спосіб – намагатися позіхати, широко відкриваючи рот. Але будьте уважні: один необережний дію, і ви можете отримати вивих щелепи.
Всі перераховані вище методики працюють в разі, якщо немає болю і запалення. Вони допомагають позбутися від механічної закладеності вуха внаслідок нежитю.
Гарячий душ
Гарячий душ – самий простий засіб для тих, хто не знає, що робити, якщо заклало вухо. Підвищена температура призводить до прискорення кровотоку, в результаті чого зменшується набряк і запалення євстахієвої труби. Беручи гарячий душ, залишайтеся під потоком води мінімум 10 хвилин, щоб пара глибоко проник в вушні канали і зміг розблокувати їх.
Коли вийдете з душу, відразу ж висушити голову. До речі, теплою струменем повітря їх фена ви зможете додатково прогріти хворий орган.
Краплі перекису водню
Позбутися від болю й закладеності вуха допоможуть прості краплі розчину перекису водню. Закип’ятіть воду і залиште остигати. Потім змішайте в рівних пропорціях з перекисом. Наберіть цю суміш в шприц або піпетку, влийте в один із вушних проходів і залиште приблизно на 20 хвилин. Потім ту ж операцію зробіть з іншим вухом. Повторюйте промивання 2-3 рази в день.
Можна також залити у вушну раковину чисту перекис, дочекатися, поки вона почне пінитися, потім вилити рідину і очистити вухо ватною паличкою.
Оливкова олія
Коли болить вухо і є закладеність, потрібно приготувати теплі краплі оливкової олії. Підігрійте цей продукт на водяній бані до температури 45-50 С, кілька крапель закапайте в вушні ходи (коли обробляєте праве вухо, нахиліть голову вліво і потримайте масло кілька хвилин, те ж саме повторіть з лівим вухом, нахиливши голову праворуч). Повторюйте процедуру кілька разів на день, щоб швидко позбутися від проблеми.
Мінеральне масло
Якщо заклало вухо, зробіть краплі з мінерального косметичного масла і гліцерину. Ці компоненти змішайте в рівних пропорціях, кілька крапель закапати в слухові проходи.
Спирт камфорний
При сильному болі й закладеності вуха допоможе камфорний спирт. Перед сном нагрійте на водяній бані цей препарат (температура повинна бути комфортною, уникайте опіків). Кілька крапель теплого спирту закапайте в хворий орган, зверху заткніть шматочків вати, прикладіть шматок клейонки та замотайте вухо теплом хусткою. З таким компресом слід лягати спати. Ранок ви будете почувати себе набагато легше.
Сіль
Заклало вухо, що робити? Дотримуйтесь порад наших прабабусь і приготуйте теплі соляні компреси. Для цього чашку солі потрібно нагріти на сковороді (або в мікрохвильовій печі – так буде швидше). Після цього засіб потрібно пересипати в носок і обережно, щоб не обпектися, прикласти до хворого місця. Сіль поліпшить кровообіг, зніме набряк, «витягне» гнійні або водянисті виділення.
Так як ваша хвороба пов’язана з нежиттю і застудою, можете зробити соляні компреси на область гайморових пазух. Це усуне першопричину закладеності вуха. Також у домашніх умовах можна приготувати прості краплі для носа, змішавши чайну ложечку кошти з 100 мл води.
Цілюща суміш масел
Візьміть 1 столову ложку чистого мигдалевого масла, додайте по 2 краплі ефірного масла лаванди і ромашки і 3 краплі ефірного масла чайного дерева. Змішайте все це і нагрійте. По 2 краплі теплої суміші потрібно закопувати в заражене вухо два рази в день. Можна також втирати ця засіб у внутрішню і зовнішню частину вуха, а також область шиї.
Плющ
У лікуванні вуха добре допомагають стебла плюща. Зробіть їх них концентрований відвар (столова ложка подрібненої сировини на 100 мл води, варити 5 хвилин), і закопуйте в теплому вигляді в слухові проходи кілька разів в день. Можете також змочити в цьому відварі ганчірочку і прикласти до області вуха. Компрес тримають до тих пір, поки він не охолоне.
Квітки коров’яку
Знахарі також рекомендують робити компреси з квіток коров’яку. Для цього відваріть 15 г рослини в 150 мл води, остудіть до температури 50 С, процідіть, просочіть відваром чисту тканину, прикладіть до вуха і зверху накрийте клейонкою. Після охолодження тканини повторіть процедуру. Тривалість компресу – 15 хвилин для кожного вуха.
Додатково ви повинні пити відвар з квіток коров’яку, щоб швидше вивести інфекцію з організму. Дозування – по 100 мл тричі на день.
Інгаляції
Вдихання теплого пара допоможе розблокувати забиті пазухи і протоки, завдяки чому до вас повернеться слух. Також це хороший спосіб від нежитю, який став причиною хвороби. Інгаляції можна проводити просто над мискою з чистою водою (покривши голову рушником), або додати в цю воду ефірні масла чебрецю, ялівцю, сосни), трави (ромашка, чебрець, календула, евкаліпт), камфорний спирт, відвар картоплі.