Короткий зміст статті
Діафрагмальна грижа — це процес пересування внутрішніх органів черевної порожнини в груди через отвір (опуклість або западину) в розірваній діафрагмі.
Діафрагма — це перегородка, яка розміщена між черевною порожниною і грудною кліткою. Це потужна м’яз, яка дозволяє ефективно здійснювати дихання. Але в результаті вродженої або набутої травми (як правило, після сильного удару) діафрагма пошкоджується.
Травми також можуть утворитися при сильному ударі або чханні, коли в черевній порожнині швидко збільшується тиск, і діафрагма піддається великим навантаженням, що призводить до ослаблення або руйнування м’язів.
Коли пошкоджується діафрагма, внутрішні органи черевної порожнини можуть пересуватися на грудну порожнину. Це явище відоме як діафрагмальна грижа.
Найчастіше це стан, при якому частина стравоходу проникає в діафрагму грудної клітини, давлячи на легкі і в рідкісних випадках на серце. Іноді туди можуть потрапляти інші органи. В залежності від обсягу пошкоджень ця хвороба може давати різні симптоми, починаючи від проблем з диханням і закінчуючи ішемічною хворобою (якщо нутрощі будуть пережимати великі судини серця).
Пропонуємо подивитися фрагмент передачі «Жити здорово» на цю тему:
Симптоми
Перерахуємо основні симптоми діафрагмальної грижі:
- біль у грудях або животі; задишка; печія і
рефлюкс
- ; кривава блювота
Можливі ускладнення
Діафрагмальна грижа може призвести до непрохідності травної системи і, отже, до запалення очеревини, що є прямою загрозою для життя.
Дієта
Так як діафрагмальна грижа часто пов’язана з тим, що травні органи займають неправильне положення, лікувати хворобу треба правильним харчуванням. Це допоможе зменшити печію, відрижку, неприємні відчуття в шлунку. Також певні продукти зміцнюють м’язову тканину, що дуже корисно для діафрагми. Прислухайтеся до наших наступних порад:
Їсти потрібно невеликими порціями, щоб не перевантажувати внутрішні органи. Пийте напої за годину до їжі або через півтори години після неї. Відмовтеся від газованих напоїв, шампанського, штучних соків, кислих вин, горілки, маринованих огірків. Намагайтеся їсти легкозасвоювану їжу: вівсянку, кукурудзяну крупу, нежирні сири, страви на пару, дієтичні сорти м’яса і риби. Намагайтеся щодня з’їдати пару шматочків інжиру, фініків, кураги, горішків (несолоних) або насіння. Їжте повільно, ретельно пережовуючи кожен шматочок. Не розмовляйте і не відволікайтеся на телевізор під час їжі. Не лягайте спати відразу після їжі.
Лікування
У тих випадках, коли симптоми захворювання є незначними, і проявляються переважно у вигляді шлунково-стравохідного рефлюксу, можна проводити успішне лікування народними засобами. Всі вони спрямовані на нормалізацію травлення, усунення печії і рефлюксу. У більш важких випадках потрібна операція.
Козяче молоко
Природні ліки для позбавлення від легких симптомів грижі діафрагми — козяче молоко. Пийте його в теплому вигляді два рази в день після їжі по половині склянки. Додатково користуйтеся іншими засобами.
Трав’яний збір №1
Спробуйте лікування грижі таким трав’яним збором:
- Листя м’яти перцевої — 100г; Листя мати-й-мачухи — 100 г; Листя кульбаби — 100 г; Трава шанти звичайної — 100 г, Трава перстачу гусячої — 100 г, Корінь дягелю — 100 г
Приготування: 1 повну столову ложку суміші залити 2 склянками води, варити протягом 5 хвилин. Процідити і пити відвар 2 рази в день по 1 склянці невеликими ковтками. Лікування продовжуйте 1 місяць, потім зробіть двотижневу перерву і в разі необхідності повторіть.
Трав’яний збір №2
Для лікування діафрагмальної грижі застосовується і такий збір:
- Лляне насіння — 100 г, Корінь алтея — 100 г; Пажитник — 100 г; Корінь тирличу — 100 г, Плоди анісу — 100 г
Приготування: всі інгредієнти подрібнюють в кофемолці. Приймайте по 1 чайній ложці отриманого порошку 3 рази на день. Ви можете змішувати зілля з медом.
Трав’яний збір №3
Народні знахарі для нормалізації травлення і тонізації м’язів діафрагми пропонують приймати такий збір:
- Квітки вересу — 100 г; Квітки акації — 100 г; Квітки примули медичної — 100 г; Лист подорожника — 100 г; Листя горіха — 100 г; Листя м’яти перцевої — 100 г, Корінь дягелю — 100 г
Приготування: 1 столову ложку цієї суміші заварити в 1 склянці окропу. Нехай настій постоїть під кришкою протягом 5 хвилин, потім процідіть і пийте перед їжею по 1-2 склянки на день. Лікування повинно тривати не менше 2-х тижнів.
Прополіс
Якщо ви звикли лікувати всі захворювання народними засобами, у вас обов’язково повинна бути в запасі спиртова настоянка прополісу. Вона допомагає при багатьох захворюваннях, у тому числі, і при грижі діафрагми. Ось рецепт: приймайте по 15 крапель прополісу з цукром або невеликою кількістю води 2 рази в день, поки всі неприємні симптоми не підуть, а організм не зміцніє.
Картопляний сік
Візьміть 2-3 великі сирі картоплини, відіжміть з них сік. Пийте 2 рази в день картопляний сік по 1/3 склянки. Курс лікування повинен тривати 2 тижні.
Сік із кульбаби
Пару жмень зелених листя кульбаби промивають у холодній воді і сушать на тканини. Потім рослину пропускають через соковижималку. Беруть 2 чайні ложки соку в день. Він підвищує тонус м’язів і очищає травні органи, допомагаючи тим самим усунути неприємні симптоми грижі.
Чай з анісу
1 повну чайну ложку насіння анісу подрібнюють у ступці і заливають 1 склянкою окропу. Накривають кришкою і залишають настоятися протягом 5 хвилин. Пити такий чай потрібно 3 рази в день по 1 чашці. Напій запобігає нудоті, діє як спазмолітичний засіб і знімає відрижку. Продовжуйте лікування до повного зникнення неприємних симптомів.
Чай з кмину
1 столову ложку кмину подрібнюють в ступці. Заливають 1 склянкою окропу. Накривають кришкою і настоюють протягом 5 хвилин. Пити напій потрібно теплим, невеликими ковтками. Чай ефективно лікує розлади травлення, нудота і відрижка. Лікування продовжуємо, поки грижа повністю не пройде.
Дихальна гімнастика
Лікування дихальними вправами дає великий ефект пацієнтам, у яких є грижа діафрагми. Все дуже просто: за допомогою дихальної гімнастики ми впливаємо на діафрагму, зміцнюючи її стінки.
Загальні принципи дихальних вправ
- вправи повинні виконуватися, принаймні, два рази в день; вправи повинні бути виконані перед їжею, або через 2 години після неї; перед виконанням дихальних вправ ослабте м’язи шиї (зробіть вільні повороти голови вправо і вліво, а також кругові рухи); під час тренування повинні бути розслаблені руки і плечі (крім вправ, де потрібно піднімати руки); під час тренування не нахиляйте голову назад; голова злегка нахилена вперед, ніколи не треба повністю видихати набраний повітря.
Рекомендовані при грижі вправи
Вправа №1. Вчимося диафрагмальному диханню
Вихідне положення: лежачи на спині, ноги зігнуті, ступні щільно притиснуті до підлоги. Долоні розміщені на верхній частині живота. Ми робимо вдих через ніс, при цьому долоні, поміщені на животі, під час вдиху піднімаються (сигнал того, що ваша діафрагма працює). Ми робимо видих через рот, при цьому руки на животі вільно опускаються вниз.
Вправа №2
Робимо все так само, як у першій вправі, тільки замість рук ми ставимо на живіт важку книгу або живіт з піском. Всього потрібно зробити 10-15 вдихів і видихів.
Вправа №3 (із задіянням рук)
Вихідне положення — лежачи на спині із зігнутими ногами, руки лежать вільно уздовж тулуба. Робимо вдих через ніс, і при цьому руки піднімаємо і відводимо за голову. Видихаємо повітря через рот і опускаємо руки вниз уздовж тулуба. Повторити 10-15 разів. Вихідне положення — лежачи на спині з зігнутими ногами. Робимо вдих через ніс, одночасно піднімаючи руки над головою. Потім робимо видих через рот, ставлячи обидві руки в праву сторону. Потім знову робимо вдих носом, піднімаючи руки вгору. На виході ставимо руки в ліву сторону. Повторити 7-10 разів для кожної сторони. Вихідне положення — сидячи на підлозі з зігнутими ногами, долоні зімкнуті в замок і лежать на задній поверхні шиї, лікті «дивляться» вперед. Вдихаємо повітря через ніс, розводячи лікті в сторони. Робимо видих через рот, повертаючи лікті вперед і трохи нахиляючись у сторону колін. Повторюємо вправу 10 разів.
Вправа №4
Набираємо повітря повільно в легені через ніс, а потім швидко і різко видихаємо, вимовляючи звук «ха» до повного випуску повітря з легенів. Цей спосіб выдыхания може спровокувати кашель. Повторіть вправу 5 разів.
Вправа №5
Повільно вдихаємо повітря через ніс, а потім робимо 5 коротких і різких выдыханий через ніс. Коротше кажучи, ви повинні уявити собі, що перед вами стоїть 5 свічок, які потрібно загасити за один видих. «Туша» останню свічку, ви повинні вимовити звук «ха». Повторіть вправу 10 разів.
Вправа №6
Встаньте у вільну позицію. Покладіть одну руку на живіт, а інший тримайте запалену свічку на відстані приблизно 20-25 см від особи на висоті свого рота. Робіть швидкі, повні вдихи через ніс і видихи через рот. Видихайте повітря рівномірно таким чином, щоб підтримувати якомога довше полум’я свічки під ухилом. Повторіть вправу, дмухаючи на полум’я таким чином, щоб воно ритмічно ухилялося і поверталося в рівне положення. Тобто, ви повинні то послаблювати, то посилювати видих. Повторіть вправу 7-10 разів.
Вправа №7
Встаньте прямо і вільно. Покладіть одну руку на живіт, а інший тримайте шматок паперу або бавовняної ганчірки, встановивши її на відстані близько 20-25 см від тіла на рівні рота. Виконуйте поперемінно швидкі вдихи і інтенсивні короткі видихи. Під час коротких видихів ви повинні дихати на аркуш паперу, щоб рівномірно відхиляти його на невеликий кут. Під час швидких видихів слідкуйте за тим, щоб інтенсивно працювали діафрагма і м’язи живота (рукою ви будете відчувати напругу м’язів живота). Поступово збільшуйте швидкість видиху. Пам’ятайте, що під час видиху не потрібно до кінця звільняти все повітря з легенів. Невеликий запас повітря завжди повинен залишатися всередині. Виконуйте це вправи вільно, без зусиль, в спокійному і рівномірному ритмі. Повторіть 7-10 разів.