Контактний дерматит — досить поширена хвороба, пов’язана із запаленням шкіри. При цьому запальний процес є результатом контакту з тим чи іншим хімічно агресивним речовиною. Захворювання може бути як гострим, так і хронічним процесом, нерідко тривають місяцями. У будь-якому випадків хворим людям необхідна кваліфікована допомога.
Як вже згадувалось, основною причиною хвороби є вплив на шкіру того чи іншого речовини. Проста форма дерматиту виникає в результаті контакту з агресивними речовинами, наприклад, гасом, кислотами і лугами. При цьому основні симптоми захворювання з’являються відразу ж.
Існує і алергічна форма хвороби, яка пов’язана з постійним впливом на шкіру алергенів. Це можуть бути косметичні засоби, побутова хімія, пральний порошок, деякі речовини, що використовуються у виробництві, латекс, нікель, присутній в ювелірних виробах. При алергічному дерматиті перші симптоми з’являються не відразу.
Симптоми хвороби
Як правило, перші ознаки дерматиту з’являються на тих ділянках шкіри, які контактували з потенційно небезпечними речовинами. При цьому можна помітить поява почервоніння і набряклості. Наприклад, нерідко на шиї з’являється червона, злегка припухлая смужка шкіри, викликаний носінням ланцюжка з нікелем.
У міру розвитку хвороби в місці ураження з’являється дуже сильний свербіж. При контакті з більш сильними алергенами на шкірі з’являються великі пухирі, наповнені прозорою рідиною — чимось вони нагадують сліди від опіків.
З часом бульбашки на шкірі починають розкриватися, утворюючи невеликі ранки. Відкриті ранки нерідко стають воротами для проникнення хвороботворних мікроорганізмів. Тому досить часто алергічний дерматит ускладнюється інфекційними захворюваннями.
Що робити, якщо ви помітили симптоми алергії на століттях? Читайте в статті що робити при алергії на повіках очей.
Лікування та діагностика
Нерідко пацієнти знають, що саме викликало алергічну реакцію. В іншому випадку лікар зобов’язаний провести ряд тестів і досліджень, які не тільки підтвердять наявність хвороби, але також допоможуть визначити групу потенційно небезпечних речовин. Наприклад, нерідко призначають пацієнтам алергопроби, під час яких на шкіру наносять невеликі кількості різних алергенів і аналізують реакцію з боку організму.
Безумовно, тільки лікар може поставити діагноз «контактний дерматит». Лікування ж в першу чергу полягає в обмеженні контакту з потенційно активними речовинами. Наприклад, якщо захворювання викликане косметичними засобами, то варто відмовитися від їх використання. А на робочому місці варто використовувати всі можливі захисні засоби, включаючи маски, рукавички і т. д.
Окрема розмова — це контактний дерматит, пов’язаний з підвищеною чутливістю на нікель. У таких випадках варто відмовитися від носіння прикрас, що містять цю речовину, а також дотримувати правильну дієту. Раціон хворого повинен виключати продукти, багаті нікелем, наприклад, сочевицю, шоколад, какао, горіхи, томати, сою, вівсяні пластівці, оселедець і т. д.
Крім того, хворим призначають прийом антигістамінних препаратів, які призупиняють розвиток алергічної реакції. Використовуються також і засоби зовнішнього застосування, які знімають свербіж і стимулюють процеси відновлення тканин.