Йога — цілющий засіб для хребта
Здорова спина – це і естетично красивий вигляд людини, і можливість повноцінного життя. Головним сегментом опорно-рухової системи є хребет. Він виконує не тільки роль підтримки нашого скелета, але і дозволяє виконувати різні рухи. Тому дуже важливо піклуватися про своє здоров’я і стежити за поставою.
Але що ж робити, якщо патологічні процеси вже почали розвиватися? У цих випадках існують різні методики відновлення рухливості всіх сегментів хребта, одним з яких є йога.
Йога для хребта і суглобів дозволяє поліпшити кровообіг, налагодити обмінні процеси в тканинах, відновити рухливість хребців, а також запобігти серйозні ускладнення. Для цього були розроблені спеціальні вправи, які дозволяють зміцнити сили нашого організму.
Основні рекомендації
Для того щоб спина була здоровою, необхідно як мінімум щодня робити ранкову зарядку, стежити за своєю поставою і правильно харчуватися. Але якщо ж спина все-таки почала хворіти або виникли серйозні проблеми, тут зможе допомогти йогатерапия хребта.
Йога для хребта має деякі особливості та певні правила, яких слід дотримуватися.
Це допоможе не тільки швидко адаптувати м’язи спини до навантажень такого роду, але після закінчення деякого часу дати позитивний результат.
Всі рухи виконуються повільно і плавно
- Виконуйте всі вправи повільно і плавно без всяких різких рухів. Припиніть заняття, якщо відчули біль в області спини. У міру зміцнення м’язів спини збільшуйте навантаження. Не намагайтеся на першому ж занятті виконати всі вправи з максимальною амплітудою поворотів і нахилів. Це може погіршити ситуацію і привести до серйозних проблем в подальшому. Йога при грижі хребта в шийному відділі може викликати неприємні чи болючі відчуття. Тому перед виконанням основного комплексу вправ зробіть невелику розминку для розігріву м’язів шиї.
Для новачків обов’язково потрібно дотримуватися цих рекомендацій. Адже саме так можна усунути всі патологічні процеси в хребті і уникнути виникнення рецидивів або ускладнень. Кожна людина, яка систематично займається йогою, може похвалитися, що в нього не тільки здорова спина, але й розкуту тіло, яке дозволяє відчувати себе набагато молодше.
Йогатерапия хребта використовується в таких випадках, як:
- остеохондроз і міжхребетні грижі; різні викривлення хребта: сколіоз, лордоз, кіфоз; в період реабілітації після травм хребта; для профілактики захворювань спини і збільшення гнучкості хребта.
Також варто відзначити, що заняття йогою повинні доповнюватися дотриманням певної дієти. Вона включає в себе вживання білкової їжі, багатої амінокислотами, необхідними для регенерації клітин.
Вправи йоги
Шалабхасана (поза сарани)
Йога складається з виконання спеціальних рухів, які дозволяють поліпшити загальний стан людини і відновити життєві сили. Такі вправи спрямовані на зміцнення м’язів спини, зняття напруги і підвищення гнучкості хребта. Головною особливістю при цьому є зменшення вертикального навантаження під час виконання вправ.
Давайте для початку розглянемо найбільш прості вправи, які відмінно підійдуть для початківців:
- Тадасана. Стати рівно, ноги на ширині плечей. Постарайтеся розправити плечі і трохи втягнути живіт. Потім на вдиху тягніться всім тілом вгору, не відриваючи ноги від підлоги. А на видиху повільно і плавно опуститеся вниз. Повторіть цю вправу кілька разів. Уттана тадасана. Підніміть руки через сторони вгору і складіть їх, як індійські йоги перед собою. Тепер так само, як і в попередній вправі, на вдиху потягніться вгору, не відриваючи ніг від підлоги, а на видиху поверніться у вихідне положення.
Ці вправи допоможуть поліпшити загальний стан, кровообіг у всьому організмі і додадуть енергії на весь день. Але в разі виникнення болю в спині потрібно виконати наступні руху.
Марджариасана (поза кішки)
- Марджариасана. Встаньте на карачки, обов’язково вирівнявши спину. Після цього постарайтеся вигнути грудний відділ хребта вгору, опустивши при цьому голову. Потім підніміть голову вгору і вигнувши тулуб вниз. Кожне положення необхідно зафіксувати на 5 – 10 секунд і повільно повертатися у вихідне положення. Перекочування. Зігніть ноги в колінах і обійміть їх руками. Потім починайте перекочуватися на спині протягом 30 секунд. Після чого трохи відпочиньте і виконайте перекати ще кілька разів. Шалабхасана. Для цієї вправи необхідно лягти на живіт і витягнути руки поперед себе. Потім одночасно підніміть руки і ноги, затримуючи їх на вазі кілька секунд. Тепер повільно опустіть руки і ноги на підлогу, а після цього повторіть підйоми кілька разів.
Такі вправи розтягують хребет, збільшуючи рухливість його сегментів, усувають м’язову напругу і запобігають різні захворювання в організмі. Але при грижі, остеохондрозі або інших видах викривлення існують певні вправи йоги.
Варто відзначити, що при захворюваннях хребта, таких як міжхребцева грижа, не можна виконувати вправи, вигинаючи тіло назад. Тому краще всього зробити їх в положенні лежачи на спині або сидячи на стільці.
При цьому важливо розуміти, що перед тим, як виконувати такі вправи, слід проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем.
- Ардха уттанасана. Стати рівно, ноги на ширині плечей, руки розташовані уздовж тіла. Тепер підніміть руки вгору і виконуйте нахил тулуба вперед, щоб корпус тіла і прямі руки були паралельні підлозі. Потім в такому положенні постарайтеся максимально потягнутися вперед. При цьому не забувайте про положення голови. Вона також повинна знаходитися паралельно підлозі. Бхарадваджасана. Це вправа виконується сидячи на стільці. При цьому необхідно сісти на стілець так, щоб спинка перебувала з правого боку. Потім візьміться рукою за спинку і на видиху повертайте корпус тіла вправо, при цьому фіксуючи положення. А на вдиху постарайтеся зімкнути лопатки і повільно видихнути. Після цього плавно поверніться у вихідне положення. Якщо це вправа викликає дискомфорт або біль, слід одразу ж припинити його виконання.
На завершення хочеться сказати, що йога дає можливість вилікувати людину не тільки від фізичних недуг, але і емоційних потрясінь. А зміцнення м’язів дозволить уникнути багатьох проблем зі здоров’ям і продовжити на багато років вашу молодість.