Короткий зміст статті
Діабет дуже часто дає ускладнення на ноги. Проблеми з ногами на протязі життя виникають у 25-35% всіх діабетиків. І чим старший пацієнт, тим більше ймовірність їх появи. Захворювання ніг при діабеті доставляють багато клопоту хворим і лікарям. Болять ноги при діабеті — на жаль, простого вирішення цієї проблеми поки що не існує. Доведеться щосили лікуватися. Причому лікуватися потрібно тільки у професійного лікаря, а ні в якому разі не «народними засобами». У цій статті ви дізнаєтеся, що робити. Цілі лікування:
- Полегшити болі в ногах, а ще краще — повністю позбавитися від них; Зберегти можливість пересуватися на своїх двох».
Якщо не приділяти уваги профілактиці та лікуванню ускладнень діабету на ноги, то пацієнт може втратити пальців ніг або стопи.
Тепер ноги у пацієнта не болять, тому що операція по розширенню просвіту в артеріях поліпшила струм крові в них, і тканини ніг перестали посилати сигнали болю
При цукровому діабеті ноги болять, тому що через атеросклерозу залишається занадто вузький просвіт кровоносних судинах. Тканини ніг отримують недостатньо крові, «задихаються» і тому посилають сигнали болю. Операція з відновлення кровотоку в артеріях нижніх кінцівок може позбавити від болю і поліпшити якість життя діабетика.
Існують два основні сценарії, за якими виникають проблеми з ногами при діабеті:
Хронічно підвищений цукор у крові вражає нервові волокна, і вони перестають проводити імпульси. Це називається діабетична нейропатія, і з-за неї ноги втрачають чутливість. Кровоносні судини, що живлять ноги, закупорюються за атеросклерозу або утворення згустку крові (тромбу). Розвивається ішемія — кисневе голодування тканин. У цьому випадку ноги зазвичай болять. Лікування атеросклерозу і серцево-судинних захворювань:
- .
Синдром діабетичної стопи
Ураження нервів з-за підвищеного рівня глюкози в крові називається діабетична нейропатія. Це ускладнення діабету призводить до того, що хворий втрачає здатність відчувати дотики до своїх ніг, біль, тиск, жар і холод. Тепер якщо він поранить свою ногу, то не відчує цього. У більшості діабетиків у такій ситуації з’являються виразки на ногах і підошвах стоп, які заживають довго і важко.
Якщо чутливість ніг ослаблена, то рани і виразки не викликають больових відчуттів. Навіть якщо трапиться вивих або перелом кісток стопи, то він виявиться практично безболісним. Це називається синдром діабетичної стопи. Оскільки пацієнти не відчувають болю, то багато з них лінуються виконувати рекомендації лікаря. В результаті, в ранах розмножуються бактерії, і з-за гангрени ногу часто доводиться ампутувати.
Захворювання периферичних артерій при діабеті
Якщо прохідність кровоносних судин падає, то тканини ніг починають «голодувати» і посилають больові сигнали. Біль може виникати в стані спокою або тільки при ходьбі. У якомусь сенсі, якщо болять ноги при цукровому діабеті — це навіть добре. Тому що біль у ногах стимулює діабетика звернутися до лікаря і щосили лікуватися. У сьогоднішній статті ми розглянемо саме таку ситуацію.
Проблеми з кровоносними судинами, що живлять ноги, називаються «захворювання периферичних артерій». Периферичні — означає далекі від центру. Якщо просвіт судин звужений, то найчастіше при діабеті виникає кульгавість. Це означає, що із-за сильної болі в ногах пацієнтові доводиться ходити повільно або зупинятися.
Якщо захворювання периферичних артерій супроводжується діабетичною нейропатією, то біль може бути слабкою або навіть повністю відсутній. Поєднання закупорки судин і втрати больової чутливості різко підвищує ймовірність, що при діабеті доведеться ампутувати одну або обидві ноги. Тому що тканини ніг продовжують руйнуватися через «голодування», навіть якщо пацієнт не відчуває болю.
Які обстеження роблять, якщо болять ноги при діабеті
Необхідно щодня ретельно оглядати свої ноги і стопи, особливо в літньому віці. Якщо кровотік по судинах порушується, то ви зможете помітити ранні зовнішні ознаки цього. Симптоми ранньої стадії захворювання периферичних артерій:
- шкіра на ногах стає сухою; можливо, вона почне лущитися, в поєднанні з сверблячкою; на шкірі можуть з’явитися долі пігментації або депігментації; у чоловіків волосся на гомілки сивіють і випадають; шкіра може стати постійно блідою і холодною на дотик; або навпаки, вона може стати теплою і придбати синюшний колір.
Досвідчений лікар вміє на дотик перевірити, який у хворого пульс в артеріях, що живлять тканини ніг. Це вважається найбільш простим і доступним методом виявлення порушень периферичного кровообігу. У той же час, пульсація артерії припиняється або значно знижується, тільки коли її просвіт звужений на 90% і більше. Це занадто пізно, щоб запобігти «голодування тканин.
Тому використовують більш чутливі методи дослідження, за допомогою сучасного медичного устаткування. Розраховують співвідношення систолічного («верхнього») тиску в артеріях гомілки і плечової артерії. Це називається щиколотково-плечовий індекс (ЛПІ). Якщо він знаходиться в межах 0,9-1,2, то кровотік в ногах вважається нормальним. Також вимірюють тиск у пальцевої артерії.
Щиколотково-плечовий індекс дає недостовірну інформацію, якщо судини уражені атеросклерозом Менкеберга, тобто покриті вапняною «накипом» зсередини. У хворих літнього віку це буває дуже часто. Тому потрібні методи, які дають більш точні й стабільні результати. Особливо це важливо, коли вирішується питання про хірургічної операції для відновлення прохідності судин, щоб ноги перестали боліти.
Транскутанної оксиметрия
Транскутанної оксиметрия — безболісний метод, який дозволяє оцінити, наскільки добре насичені тканини киснем. Транскутанної означає «через шкіру». До поверхні шкіри прикладається спеціальний датчик, який робить вимір.
Точність проведеного тесту залежить від багатьох факторів:
- стан легеневої системи хворого; рівень гемоглобіну в крові і серцевий викид; концентрація кисню в повітрі; товщина шкіри, до якої прикладається датчик; запалення чи набряк на ділянці вимірювання.
Якщо отримане значення виявляється нижче 30 мм рт. ст., то діагностується критична ішемія (кисневе голодування) ноги. Точність методу транскутанної оксиметрії — не висока. Але його все одно використовують, тому що він вважається досить інформативним і не створює проблем для пацієнтів.
УЗД артерій, що постачають кров’ю ноги
Дуплексне сканування (УЗД) артерій нижніх кінцівок — використовують для оцінки стан кровотоку до і після виконаних хірургічних операцій на судинах. Цей метод підвищує шанси, що вдасться вчасно виявити закупорку артерії тромбом або повторне звуження просвіту в судинах після операції (рестеноз).
УЗД судин дозволяє вивчати проблемні ділянки, тобто сегменти, які виявилися «вимкнені» з кровотоку в результаті розвитку хвороби. За допомогою цього методу можна добре розглянути стан судин і заздалегідь спланувати хід операції з відновлення їх прохідності.
Рентгенконтрастна ангіографія
Рентгенконтрастна ангіографія — це метод обстеження, при якому в кров вводять контрастну речовину, а потім «просвічують» судини рентгенівськими променями. Ангіографія означає «дослідження судин». Це найбільш інформативний метод. Але він неприємний для пацієнта, а головне — контрастна речовина може пошкодити нирки. Тому його рекомендується використовувати тільки тоді, коли вирішується питання про проведення хірургічної операції по відновленню прохідності судин.
Стадії розвитку ускладнень діабету на ноги
Виділяють 3 ступеня порушення периферичного кровотоку у хворих на цукровий діабет.
1-я ступінь — немає симптомів і ознак захворювання кровоносних судин ніг:
- пульсація артерій прощупується; щиколотково-плечовий індекс 0,9-1,2; пальцеплечевой індекс > 0.6; показник транскутанної оксиметрії > 60 мм рт. ст.
2-я ступінь — є симптоми або ознаки, але ще немає критичного кисневого голодування тканин:
- переміжна кульгавість (болять ноги); щиколотково-плечовий індекс < 0,9, при систолічному тиску в артеріях гомілки вище 50 мм рт. ст.; пальцеплечевой індекс < 0.6, але при пальцевому тиску > 30 мм рт. ст.; транскутантная оксиметрия 30-60 мм рт. ст.
3-я ступінь — критичне кисневе голодування тканин (ішемія):
- систолічний тиск в артеріях гомілки < 50 мм рт. ст. або тиск у пальцевої артерії < 30 мм рт. ст.; транскутантная оксиметрия < 30 мм рт. ст.
Яке лікування, якщо болять ноги при цукровому діабеті
Якщо болять ноги при цукровому діабеті, то лікування йде по 3-м напрямам:
вплив на фактори, які стимулюють розвитку атеросклерозу, в тому числі і в артеріях ніг; ретельне виконання рекомендацій по профілактиці і лікуванню проблем з ногами, які докладно розглянуті в статті «Синдром діабетичної стопи»; вирішення питання про проведення хірургічних операцій для відновлення кровотоку в судинах
До останнього часу на стадії переміжної кульгавості хворим призначали ліки пентоксифілін. Але дослідження показали, що від нього немає реальної користі для хворих діабетом із захворюванням периферичних артерій.
При ускладненнях діабету на ноги операція по відновленню кровотоку в судинах може принести велику користь. Питання про її проведення лікарі вирішують з кожним хворим, з урахуванням його індивідуальних показників ризику хірургічного втручання.
Пацієнти, у яких болять ноги при діабеті, як правило, мають виражені порушення вуглеводного обміну (цукор у крові сильно підвищений), синдром діабетичної стопи, а також прояви інших ускладнень діабету. Щоб реально надати їм допомогу, до лікування потрібно залучити цілу команду лікарів-фахівців.
Лікування синдрому діабетичної стопи займається особливий лікар-подиатр (не плутати з дитячим лікарем педіатром). Спочатку може знадобитися хірургічна обробка ран на стопі, щоб не допустити гангрени, а вже потім — відновлення прохідності кровоносних судин.
Діабет і ускладнення на ноги: висновки
Сподіваємося, ця стаття докладно пояснила вам, що робити, якщо болять ноги при діабеті. Потрібно перейти на здоровий спосіб життя, щоб нормалізувати цукор в крові і зупинити розвиток атеросклерозу. З лікарем ви зможете вирішити питання про проведення хірургічної операції, яка відновить прохідність судин ніг. Також потрібно обстежитися на інші ускладнення діабету і зайнятися їх лікуванням.
Будь ласка, не намагайтеся «приглушити» болю від периферичної кульгавості з допомогою якихось таблеток. Побічні ефекти можуть значно погіршити ваш стан і прогноз щодо тривалості життя. Зверніться до кваліфікованого лікаря. При діабеті важливо ретельно дотримуватися гігієни ніг, щоб зберегти можливість пересуватися на своїх двох».