Короткий зміст статті
НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати) входять у групу популярних медичних агентів, які застосовуються як в клінічних умовах, так і в повсякденному житті.
НПЗП — за і проти
Вони спрямовані на те, щоб запобігти або зменшити прояви запального процесу. Ці кошти мають жарознижувальну дію, надають прекрасний (порівнянний з дією наркотичних анальгетиків) знеболюючий і протизапальний ефект, а також допомагають знизити згортання крові.
Як діють НПЗП?
За будь-який запальний процес у людському організмі відповідають біологічно активні речовини під назвою простагландини. Саме вони прискорюють запалення, яке супроводжується больовими відчуттями, набряклими станами і гіпертермією, надаючи негативний вплив на нервові закінчення і судинну сітку збудженої ділянки.
Дія НПЗП полягає в тому, що вони пригнічують розвиток ферментів, що відповідають за виникнення цих біологічно активних речовин. В результаті зменшується запальний процес, а потім повністю зникає.
Протизапальні засоби на гормональній основі не привносять нічого нового, вони володіють такою ж дією, як і нестероїдні препарати. Але на відміну від своїх аналогів, НПЗЗ не мають таких численних побічних ефектів. Їх дія відбувається вибірково. Крім того, нестероїдні препарати є більш активними порівняно з гормональними аналогами.
Показання для застосування НПЗП
НПЗЗ ефективні при різних видах болю
Нестероїдні протизапальні засоби мають позитивний вплив в наступних випадках:
- як протизапальні засоби при захворюваннях опорно-рухового апарату. Це розтягування, артропатія запального характеру, удари, артроз, остеохондроз, артрити (остеоартрит, псоріатичний і ревматоїдний види), а також міозити, метастази кісток, грижа міжхребцевих дисків; як знеболюючі засоби при таких захворюваннях, як головні болі, у тому числі мігрень, ниркові, а також жовчні коліки, проблеми гінекологічного характеру. Крім того, НПЗП використовуються при менструальних болях (дисменореї), а також в якості знеболюючих препаратів в післяопераційний період; як жарознижуючі засоби при лихоманці, для зняття температури при хворобах різного характеру як у дорослих, так і дітей; як антиагреганти при ішемії, захворюваннях неврологічного характеру, в профілактиці інсульту та інфаркту.
Протипоказання для застосування НПЗП
Потрібно сказати, що є деякі випадки, коли використовувати нестероїдні препарати не дозволено.
Вагітним приймати НПЗЗ не можна
Так, їх не можна застосовувати людям при анемії, із захворюваннями серця і судин, дванадцятипалої кишки і шлунка, при виразковій хворобі, з вираженими порушеннями функції нирок, при високому артеріальному тиску і схильності до кровотеч.
Протипоказанням для застосування є також вагітність і період лактації.
Не можуть застосовувати НПЗЗ також люди, у яких спостерігається підвищена чутливість до складових цих медичних препаратів.
Види НПЗП
Нестероїдні препарати нового покоління поділяються на кислоти і на некислотные похідні. Розглянемо спочатку кислоти. Ось список:
- саліцилати, до яких відносяться аспірин, лизинмоноацетилсалицилат і дифлунизал; пиразолидины. Це фенілбутазон (ефективний при артрозі), азапропазон та оксифенбутазон; оксикамы, куди входять піроксикам (дуже часто застосовують при артрозі), мелоксикам, теноксикам, лорноксикам. Саме ці засоби є інноваційними серед НПЗП нового покоління. Коштують вони недешево, зате діють значно довше порівняно з іншими НПЗП; похідних фенілоцтової кислоти, куди відносяться в першу чергу диклофенак (особливо ефективний при артрозі), а також толметин, індометацин (також добре допомагає при артрозі), этодолак, ацеклофенак, сулиндак; похідні антранілової кислоти. Це мефенаминат; похідні пропіонової кислоти. Це такі препарати, як ібупрофен, який зараз дуже поширений, беноксапрофен, кетопрофен, є серйозною альтернативою диклофенаку, зокрема, при артрозі, фенбуфен, тиапрофеновая кислота, фенопрофен, напроксен, набуметон, флурбіпрофен та пирпрофен; похідні ізонікотинової кислоти, представлені ліками амізон; похідні піразолону, представником якого є препарат анальгін; похідні коксибов. Це такі засоби, як рофекоксиб та целекоксиб.
Фармація продовжує вдосконалювати НПЗП
Препарати некислотних похідних – це сульфонамиды, до групи яких входять німесулід, рофекоксиб та целекоксиб. Сюди належать також препарати алканоны.
Їх всіх перерахованих вище НПЗП найвищі протизапальні властивості мають саліцилати, похідних фенілоцтової кислоти, пиразолидоны, алканоны, оксикамы, похідні сульфонаміду та пропіонової кислоти. А менш вираженим протизапальним ефектом володіють похідні антранілової і гетероарилуксусной кислоти, піразолону та похідні парааминофенола.
Серед НПЗЗ найбільш ефективними від болю в суглобах є, як правило, диклофенак, індометацин, флурбіпрофен та кетопрофен. Також всі ці препарати крім кетопрофену роблять найбільш виражений протизапальний ефект. Сюди також можна віднести і піроксикам. А кращими анальгетиками вважаються кетопрофен, кеторолак, а також незмінні лідери – диклофенак та індометацин.
Ліками останнього покоління вважається моваліс. Його, на відміну від інших НПЗП першого покоління, можна застосовувати досить тривалий період часу. Його протизапальні аналоги, також нового покоління – це мовасин, лем, мирлокс, артрозан, мелокс, месипол, мелбек і амелотекс.
Ці НПЗЗ нового покоління поряд зі своїм більш ефективним дією надають менший негативний вплив на роботу ШКТ. Можна навіть сказати, що його майже немає. Крім того, ці ліки нового покоління не надають руйнівної дії на хрящові тканини на відміну від своїх попередників.
Однак потрібно зауважити, що ціна цих коштів останнього покоління є досить високою. Але, незважаючи на це, вони зараз є дуже поширеними і популярними.
Рекомендації по застосуванню
Правила прийому НПЗП
Нестероїдні протизапальні препарати є відносно безпечними. Однак не рекомендується приймати їх занадто довго. Це може негативним чином позначитися на функціонуванні слизової оболонки ШКТ, печінки та інших органів людського організму. Крім того, не можна приймати відразу дві-три аналога з НПЗЗ. Це не дасть більшого ефекту, а ось на нормальне функціонування організму вплинути може.
Беручи НПЗЗ, потрібно запивати їх водою, в іншому випадку вони можуть змінювати свої лікувальні властивості. Крім того, води потрібно пити після прийому досить багато щоб уникнути розладу шлунка. Алкогольні напої під час застосування даних ліків вживати не рекомендується.
Наостанок одна порада: застосовуючи НПЗЗ при хворобах суглобів, потрібно пам’ятати, що вони не нададуть повного лікування. Вони є тільки протизапальними та знеболюючими засобами.